/Bataryanın (Pilin) Tarih

Bataryanın (Pilin) Tarih

Bataryanın tarihi milattan önce 100’lü yıllara dayanmaktadır. Bağdat demiryolu inşasında bulunan Partialı Pili bu tarihi veren bulgudur. (Part İmparatorluğuArşak İmparatorluğu[4] (Orta Farsçaاشکانیان Eşkâniân) dönemine denk geldiği için bu pile bu isim verilmiştir.

Modern zamanlarda ise 1660 Otto von Guericke’in yaptığı elektrikli makine ve 1744 yılında Ewald Georg von Kleist ‘ın yaptığı Leyden şisesi bataryanın tarihine dair çalışmalardır.

Statik elektriğin pratikteki ilk kullanımı ise Alessandro Volta tarafından icat edilmiştir.

1791 yılında Bologna Üniversitesinde Luigi Galvani nin Metal bir nesneye dokunan kurbağa kasının büzüldüğünü keşfetmesinden sonra Volta Kurşun, Çinko, Kalay ve Demiri pozitif plaka (Katot) ve bakır, gümüş, altın ve grafiti negatif plaka (Anot) olarak kullanan deneyler gerçekleştirmiştir. Sonrasında Galvanik elektriğe dair ilgi artmıştır.

1800 lü yıllarda Volta bazı akışkanların iletken olarak kullanıldıklarında sürekli bir elektriksel güç akışı ürettiklerini keşfetmiş ve sonrasında Voltaik piller kullanılmaya başlamıştır.

1802 yılında ilk pilin seri üretimi için ilk hali William Cruickshank tarafından tasarlanmıştır.

1836 yılında John F. Daniell daha dayanıklı ve gelişmiş bir pil tasarlamış. 1859 yılında Fransız Fizikçi Gaston Plante kurşun asitli ilk şarj edilebilir pili keşfetmiştir. 1899’da Waldmar Jungner Nikel Kadmiyum bataryayı bulmuştur. 2 yıl sonra Thomas Edison Kadmium’u demirle değiştirmiş ve Nikel Demir pili bulmuştur.